Editia a XVIII-a

“Trofeul AMARA 1985”, 1-4 august

ÎNGENUNCHIAT  PE  PIEDESTALUL  MUZICII

…Şi a fost un amurg de poveste peste grădina fremătând de sărbătoare.

…Şi a fost un semnal muzical

…Şi s-a spus apoi că “Trofeul Amara” a atins vârsta majoratului: 18 ediţii.

…Şi astfel începea seara de joi, 1 august, seara deschiderii acestui concurs al tinerilor interpreţi de muzică uşoară românească, o seară repetată în Ialomiţa a 18-a oară, în tot atâţia ani, şi afişând justificatul orgoliu al lucrului bine făcut, al prestigiului binemeritat şi, dacă ni se permite a zice aşa, al maturităţii… majoratului.

…Şi totuşi, poate că ar fi trebuit să începem această consemnare cu sfârşitul. Cu excepţionalul recital susţinut de Aurelian Andreescu.  Fiindcă “Nea Aurică” al nostru a fost în seara aceea cel pe care muzica uşoară îl cunoaşte dintotdeauna, datorându-i mult. Joi, el a cântat parcă arzând, îngenunchind pe piedestalul muzicii şi topindu-se în vraja ei răscolitoare.

…Şi încă ceva care trebuia poate spus întru începutul acestei consemnări: pornit mereu pe şotii verbale, încântător, jovial şi antrenant, inspirat în fiecare replică de duh, plăcut şi exact în rolul de “om potrivit”, prezentatorul Octavian Ursulescu.

George STOIAN

FIŞA TEHNICĂ

Organizatori: Consiliul judeţean de educaţie politică şi cultură socialistă Ialomiţa, Uniunea Compozitorilor din România

Juriu: Vasile Donose – preşedinte, Marcel Dragomir, Ionel Tudor, Dan Dimitriu, Gheorghe Oprea, Titel Popovici, Şerban Georgescu, Eugen Dumitru, George Stoian, Jan Cheptea, Ioan Undreiu.

Număr concurenţi: 43

Premii:

Trofeul tinereţii: Camelia Florescu – Dolj

Premiul I: Daniela Balate – Braşov

Premiul al II-lea: Valentin Octavian– Crişan – Bucureşti

Premiul al III-lea: Mihaela Trifu – Bucureşti

Premiul special al Uniunii Compozitorilor: Alexandra Canareica – Tulcea

Premiul de popularitate acordat de ziarul „Tribuna Ialomiţei“: Emilia Savu – Mureş

Premiul tinereţii: Lilian Stroe – Vrancea

Premiul special al Consiliului judeţean al sindicatelor: Adriana Elena Afănoaie – Ialomiţa

Premiul special acordat de IJTL Ialomiţa: Marlena Ştefan – Galaţi

Premiul special al juriului: Otilia Rădulescu – Argeş

Vedete în recital: Mihaela Oancea, Marina Florea, Marina Scupra, Angela Ciochină, Aurelian Andreescu, Dan Spătaru, Mircea Romcescu, Olimpia Panciu

Prezentator: Octavian Ursulescu

Acompaniament: formaţia „Unison“

Inapoi la pagina anterioara


Page in 0,324 seconds.